GENEL BAKIŞ

QueenStocks Portfolio Selection Research Engine
Genel Bakış


QueenStocks Portfolio Selection Research Engine, fon, portföy yöneticileri, analistler ve yatırımcıların, Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin temel mali verilerinden oluşturulmuş, temel kriterleri ve/veya teknik analiz göstergelerini kullanarak hisse senedi seçim modelleri oluşturmalarına, oluşturulan bu modelleri genel kabul görmüş portföy performans ölçütlerine göre test edebilmelerine ve atadıkları model portföylerinin fiili performanslarını izleyebilmelerine olanak sağlayan Türkiye'nin ilk ve tek web tabanlı portföy seçim programıdır.

QPS platformunda, oluşturmuş olduğunuz hisse senedi seçim modelinin geçmişe yönelik performans testini (backtesting) yaparak belirli risk çerçevesinde iyi kazandıran modelleri belirleyebilmeniz, hisse senedi seçim sürecinizi etkinleştirerek getirilerinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

Queenstocks içerisinde; Temel Analiz, Teknik Analiz ve Porföy Seçimi olmak üzere 3 ayrı analiz aracı (modülü) yer alıyor.

Ayrıca platform üzerinde istediğiniz hisse senedinin detaylı finansal analizini Finansal Analiz Modülü ile yapabilir, şirketlerin karlılığını, likiditesini ve finansal yapılarını inceleyerek riskinizi ölçebilirsiniz.

İster sanayi ister mali sektör şirketi olsun, istediğiniz şirketin değerlemesini Temel Analiz-Şirket Değerleme modülü ile yapabilirsiniz.

Borsada işlem gören tüm şirketler üzerinde, belirleyeceğiniz gerek mali tablolardan elde edilmiş temel veriler gerekse teknik analiz verileri ile hisse senedi seçim modelleri oluşturabilecek, bu modelleri test edebilecek ve getirilerinizi arttıracak portföy modellerini belirleyebilirsiniz. Geliştirdiğiniz hisse senedi seçim stratejilerinin geçmiş dönem performansına(backtest) bakabilir, hisse senedi seçim stratejilerinizi iyileştirerek getirinizi arttırabilirsiniz.

Teknik Analiz İndikatörleriyle Hisse Senedi Seçim Sistemi ve Performans Testi
(Gün Sonunda Tek Tıkla Belirlediğiniz Teknik Analiz Sistemine Göre Al-Sat Yapılacak Hisse Senetlerini Seçme)

QPS, 50'nin üzerinde, son zamanların en popüler indikatörlerini de (MACD, RSI, Alligator, Donchian, Heiken, Ichimoku, Vidya, Hareketli Ortalamalar ve diğerleri) içeren bir veri tabanına sahiptir. Dahası, teknik analiz kriter tanımlama alanında, kendi formülünüzü yazabilir ve/veya sistemdeki hazır indikatörleri kullanarak teknik analiz indikatörlerine göre hisse seçim modeli oluşturabilir ve performansını test edebilirsiniz. Oluşturduğunuz modelin atamasını yaparak istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Temel Analiz Göstergeleriyle Hisse Senedi Seçim Sistemi ve Performans Testi
Gün Sonunda Tek Tıkla Belirlediğiniz Temel Analiz Sistemine Göre Alım Yapılacak Hisse Senetlerini Seçme)
100'ün üzerinde temel analiz göstergelerini (aktif büyüme, satış büyüme, net kar büyüme, net kar marjı, ROIC, özsermaye karlılığı, aktif karlılığı, FAVÖK marjı, cari oran, finansal kaldıraç, likidite oranı, alacak devir hızı, stok devir hızı, maddi duran varlık devir hızı ve diğerleri) kullanarak hisse senedi seçim modeli oluşturabilir ve bu stratejinin geçmiş dönemler için ne kadar karlı olduğunu test edebilirsiniz.(backtesting) Ayrıca mevcut göstergelerin dışında temel mali verilerden hareketle kendi göstergelerinizi de oluşturabilirsiniz.

Oluşturduğunuz modelin atamasını yaparak istediğiniz zaman hisse senedi seçiminde kullanabilirsiniz.

Temel ve Teknik Analiz Göstergeleriyle Hisse Senedi Seçim Sistemi ve Performans Testi
(Gün Sonunda Tek Tıkla Belirlediğiniz Temel ve Teknik Analiz Sistemine Göre Alım Yapılacak Hisse Senetlerini Seçme)

Hem temel analiz göstergelerini hem de teknik analiz indikatörlerini kullanarak hisse senedi seçim modeli oluşturabilir, performansını test edebilir, model portföy olarak atayabilir ve fiili olarak performansını inceleyebilirsiniz.

Belirlediğiniz ve atadığınız modeli istediğiniz zaman çalıştırarak modelin kriterlerini sağlayan hisse senetlerini tespit ederek portföyünüzü oluşturabilirsiniz.

Birden Fazla Hisse Senedi Seçim Modelini Kıyaslayabilme
(Tek Tıkla Piyasanın Yönüne Göre Hisse Senedi Seçim Modeli Belirleme)

Birden fazla hisse senedi seçim modelini kıyaslayabilirsiniz. Piyasayı düşen ve yükselen dönem olarak ayırıp, farklı modellerin performanslarını karşılaştırabilirsiniz.

Portföy Modellerinin Performans Testi
Hisse senedi seçim modellerinin performans testi, bilimsel olarak genel kabul görmüş Sharpe, Jensen, K-Ratio ve Treynor ölçütlerine göre yapılmaktadır. Ayrıca yatırımcılar arasında sıkça kullanılan Ulser oranı, endekse göreceli performans ve grafiksel portföy değeri gösterimi de yapılmaktadır.

Portföy Modellerinin Aylık ve Yıllık Performans Dağılımı
Portföy modellerinin test dönemi içinde, hangi aylarda ortalama ne kadar kazandırdığını hangi aylarda kaybettirdiğini tek tuşla görebilirsiniz.

Alınması gereken hisse senetlerini belirlemek için temel analiz çalışmanızı, finansal analizle başlatıp, şirket değerleme ile bitirerek, yapacağımız öğretici yönlendirmelerle, iskontolu ve primli hisse senetlerini belirleyip buna göre yatırımlarınızı yönlendirebilirsiniz. 


 • Finansal Analiz: Karşılaştırmalı analiz, dikey analiz, yatay analiz, trend analiz, oran analiz ile şirketlerin finansal riskini ve performansını değerlendirebilme olanağı. Şirketin stratejik finansal veri ve oranlarını özet finansal analizle kolaylıkla ve hızlıca tek sayfada inceleyebilirsiniz.
 • Sektörel Analizler: Sektörün ve sektöre ait hisselere ait çok sayıda hazır analize ulaşın.
 • Şirket Değerleme: Sanayi ve mali sektör ayrı ayrı olmak üzere,
  • İndirgenmiş Nakit Akımları (Discounted Cash Flow),
  • Göreceli Değerleme (Relative Valuation),
  • Karpayı İndirgeme (Dividant Discount Model),
  • Gordon Büyüme (Gordon Growth Model) ve
  • Ek Getiri Değerleme (Excess Return Valuation),
  • Yöntemlerine göre yönlendirmelerle kolayca değerleme yapabilme olanağı.

QPS raporlama özellikleri oluşturulacak hisse senedi portföyleri üzerinde detaylı analiz yapabilmenizi sağlamaktadır.

 • Model Portföyün Performans İstatistikleri
 • Oluşturmuş olduğunuz hisse senedi seçim modelinin performansını, genel kabul görmüş portföy performans ölçütlerine göre (Sharpe, Jensen, Treynor ve Ulser Oranları) görebilir ve yorumlayabilirsiniz.

 • Performans Kıyaslama
 • Dilediğiniz model portföylerin, dilediğiniz tarih aralıklarında performans karşılaştırmalarını yapabilirsiniz. Ayrıca, portföylerin aylık ve yıllık ortalama getiri dağılımını görebilirsiniz.

 • Model Portföy Atama ve Fiili Performans İzleme
 • Model portföyü atayabilir ve bu portföyün fiili performansını raporlayarak izleyebilirsiniz.

 • Şirket Değerle ve Kaydet…
 • Varsayımlarınız çerçevesinde şirketleri değerleyebilir ve sonuçlarını kaydedebilir, daha sonra bu çalışmaya tekrar girebilirsiniz. Bulduğunuz sonuçlar ucuz-pahalı hisse senetleri ortaya koyacaktır.

 • Finansal Analiz..
 • İstenilen şirket üzerinde karşılaştırmalı, dikey, yatay, trend, değerleme ve oran analizleri yapabilir bu analizlerin sonuçlarını özet rapor halinde görebilirsiniz. Ayrıca şirket finansal sonuçlarını bir çırpıda hızlı özet finansal analizle inceleyebilirsiniz.